Zdrowy tryb życia i dieta herbalife zachowa kondycję. Najlepsze zbiory- antykwariat online - zapraszamy. O czym pisać na blogu? Czyli skąd brać pomysły na wpisy » Zarabianie w sieci
Zdrowy tryb życia i dieta herbalife zachowa kondycję. Najlepsze zbiory- antykwariat online - zapraszamy.
TOP

O czym pisać na blogu? Czyli skąd brać pomysły na wpisy

Nie dawno na swoim blogu umieściłem wpis „zwiększenie aktywności bloga” w którym napisałem że chciałbym pisać jeden post dziennie aż do osiągnięcia przez mój blog site:100 [100 podstron]. W komentarzach pojawiło się kilka opinii na ten temat za które bardzo dziękuję, przyznam też że mieliście sporo racji i utrzymać tempo naprawdę jest bardzo trudno :) Dodam też że pisanie codziennie ma formę testu który zakończy się pod koniec miesiąca. Dzisiaj chciałbym pokazać skąd ja biorę pomysły na wpisy, oczywiście dla „starych” wyjadaczy większość rzeczy się powtórzy ale wpis może być jak najbardziej pomocny dla osób rozpoczynających blogową przygodę.

O czym pisać na blogu?

Temat wpisu podzieliłem na dwie części, najpierw chciałbym napisać kilka słów o czym pisać na blogu. Przede wszystkim nigdy nie piszmy o czymś o czym nie mamy pojęcia! Oczywiście że nie da się być specjalistą we wszystkim, ale nie warto pisać o czymś o czym nie ma się żadnego pojęcia. W jednym z moich ostatnich wpisów „jak pozycjonować stronę bezpiecznie” wywiązała się rozmowa a raczej kilka osób wypowiedziało swoje zdanie, takie coś jest dobre i służy blogowi. Każdy ma swoje zdanie i może się wypowiedzieć, SEO nie jest nauką ścisłą! Ważne jest jednak to aby nasze wypowiedzi były poparte praktyką i własnym doświadczeniem. Nie musimy pisać co działa szablonowo, możemy napisać co zadziałało u nas.

Skąd brać pomysły na wpisy?

1. Inne blogi- zacznę od innych blogów jednak osobiście polecam aby tego używać na samym końcu. Dosyć łatwo jest poznać osoby które po prostu „jadą” z innego bloga, czyli na jednym znanym blogu w niszy pojawia się temat a następnie w ciągu 2,3 tygodni pojawia się on na dziesiątkach innych blogów w tej samej lub podobnej niszy. Oczywiście nie da się tego uniknąć ale starajmy się wyszukiwać tematy które nie są że tak powiem szablonowe. Np na blogach o pozycjonowaniu często widać szablon: jak wybrać domenę-> co to są słowa kluczowe, jak je wybrać-> jak optymalizować stronę-> jak zdobywać linki do strony. Na blogach o zarabianiu głównie 90% wpisów opisuje jakiś PP na którym da się zarobić. Ja nie jestem guru od blogów ale wiem które blogi zostawiają „rysy” na mózgu i na które chce się wracać. Zgodzicie się ze mną?

2. Youtube- bardzo prosty sposób na wpisy. Spisujemy sobie w notatniku przykładowo 10 słów kluczowych które opisują nasz blog a następnie wpisujemy je w wyszukiwarce. Z wyników wybieramy kilkanaście filmów które są oglądane i mają dużo „+” oglądamy je i staramy się wychwycić kilka tematów na wpis. Warto też zaglądać na filmy nie oglądane wcale, takie filmy często mają wiadomości tkzw „killery” ale nie zostały zauważone. Wtedy mamy ogromne pole do popisu.

3. Artelis- podobnie jak przy poprzednich podpunktach otwieramy kategorie które są powiązane z naszym blogiem i szukamy w artykułach inspiracji. Nie trzeba pisać o tym o czym pisza wszyscy, tematy można rozbijać na mniejsze, łączyć itp. Np na setkach blogów można znaleźć wpis „najpopularniejsze wtyczki do wordpressa”, ja natomiast jutro napiszę o wtyczkach zabezpieczających bloga, takich wpisów jest kilkakrotnie mniej i o to według mnie chodzi.

4. E-booki- istnieje masa darmowych oraz płatnych wartościowych plików pdf. Pamiętajmy że cała książka zazwyczaj opisuje jakąś niszę ale każdy rozdział może być idealnym tematem na wpis.

5. Google Keyword Tool- czyli znowu wchodzimy w temat najpopularniejszego narzędzia do wyszukiwania nisz. Podobnie jak przy youtubie warto wypisać kilkanaście słów powiązanych z naszym blogiem, następnie po kolei wpisujemy je w wyszukiwarkę słów [nie zaznaczamy wyszukiwania "ścisłego"]. Oczywiście wyniki wyszukiwane kilka tysięcy razy w miesiącu będą już obstawione zarówno pod kątem seo [nie przebijemy się w wynikach] jak i powtarzalności [tematy będą opisane tysiące razy]. Jednak warto zaznaczyć że google wyrzuci nam kilka stron słów powiązanych, warto przyjrzeć się jakie kombinacje wpisują użytkownicy. Często zdarza się tak, że można znaleźć tematy na kilka wpisów, pamiętajmy że lepiej być na 1 miejscu na frazę wyszukiwaną 50 razy w miesiącu niż na 20 na frazę wyszukiwaną 10,000.

6. Serwisy społecznościowe typu zapytaj, zadaj pytanie- takie serwisy również mają podział na kategorie. Wystarczy wejść w daną tematykę i popatrzeć które tematy powtarzają się co kilka linijek, o nich warto napisać ponieważ ludzie tego nie wiedzą. Dodatkowo można potem linkować swój blog na takim serwisie, oczywiście nie będą to linki pozycjonerskie ale będą dostarczały ruch. Zastosowałem ten zabieg przy wpisie „jak zainstalować wordpress„, za każdym razem gdy padało pytanie „jak założyć blog” ja odpisywałem linkiem. Było kilkadziesiąt wejść + 17zł prowizji z netmarku.

Postarałem się opisać kilka źródeł z których ja biorę tematy na wpisy, każde z nich jest skuteczne jednak trzeba starać się nie myśleć szablonowo. Z każdego dobrego szkolenia, filmu na youtube czy też książki można wyciągnąć przynajmniej kilka ciekawych tematów na wpisy lub jeśli nie to kilka nowych informacji o które można zaktualizować stare artykuły.

Skąd wy bierzecie pomysły na wpisy?

 

Imię:

Adres email:

 

 

Komentarze11. Dodaj komentarz

 1. Generalnie polecam wszelkie dane w formie mało zjadliwej czyli wykresy liczby przekładać na język bardziej zrozumiały. Mogą to być dane google insight, GUS czy innych miejsc. Nieskończona skarbnica tematów.

 2. Z życiowego doświadczenia i rzadziej kierując się GKT, a jeśli już, to staram się zamieszczać słowa kluczowe w tekście niż pisać tekst pod konkretne słowa kluczowe. Ale w moim wypadku mamy niszę, w której o wiele łatwiej opisać np. kontakt z klientem czy jakąś przydatną informację, której jeszcze nikt nie podał – na blogach i wspomnianym pozycjonowaniu nawet gdy się ma jakąś ciekawostkę, to się jej nie ujawnia – zwłaszcza gdy służy ona polepszeniu naszych procesów pozycjonowania.

 3. Paweł Mąka

  Marketer- dobra wskazówka dzięki. Adam ty akurat działasz w fajnej niszy, według mnie jest tam jeszcze duże pole do popisu ale jeśli się mylę popraw mnie. Co do blogów SEO to też mi się wydaje że najważniejsze rzeczy czy nowości początkowo nie są na wierzchu a wypływają z czasem jak stają się mniej skuteczne.

 4. Jeśli chodzi o pomysły to ja zalecam skupić się nad czystą kartką z długopisem w ręku. Wypisujemy sobie słowa klucze i obiecuję, że jakiś pomysł na wpis się trafi. Oczywiście musimy się znać na tym o czym piszemy, bo w inny sposób nie da się czegoś napisać z głowy ;)

 5. Paweł Mąka

  Denis zgadzam się ale jeżeli Chcemy mieć jakąś pozycję w danej niszy to musimy się ciągle rozwijać czerpiąc wiedzę z innych źródeł, analizując, testując.

 6. U mnie problem jest nieco inny. Pomysłów na wpis mam wiele, ale gorzej jest z ich realizacją. Wpadnie mi do głowy jakaś myśl, ale później okazuję się, że dany temat opisałem w kilku zdaniach. Nieciekawie on wtedy wygląda – ledwo się zaczął, a zaraz kończy ;)

 7. Paweł Mąka

  Zawsze warto zapisać te kilka zdań bo z czasem może przyjść pomysł na ich rozwinięcie :) Takie krótki zajawki są dobre na FB i Twitter.

 8. Komentarze na naszych blogach mogą być bardzo inspirujące, podobnie pytania czytelników- sam w tej chwili mam dwa tematy do opracowania właśnie wynikające bądź to z komentarzy, bądź też z pytań e-mail które przyszły. W branży seo i IT również fora tematyczne mogą być inspiracją.

 9. Paweł Mąka

  Jeden chyba nawet mój komentarz :) Dokładnie Mariusz fora również genialny sposób, wystarczy przejrzeć czego ludzie nie rozumieją, gdzie jest dziura w niszy lub co możemy zrobić lepiej niż inni.

  Pozdrawiam

 10. Odkąd pracuję nad nowym blogiem, czyli prawie trzy tygodnie, wpisy pojawiają się codziennie – uparłem się i tak robię. Choć czasem jest ciężko – bo skoro piszę na taki a nie inny temat, materiałów w sieci powinienem mieć mnóstwo.
  A tu jest na odwrót – zamiast mieć problem z nadmiarem blogów do opisania, muszę dobrze poszukać, by wybrać stronę wartą uwagi.

  Choćby dziś – skorzystałem z operatora site: i przez trzy strony wyszukiwania na danej platformie blogowej miałem same blogi o niczym (czyli o życiu ich twórców). Irytujące :)

 11. Paweł Mąka

  Wystarczy znaleźć kilka blogów bardzo popularnych i obserwować komentujących, też dobry sposób na wyszukiwanie blogerów :) Są blogi które mają po 50 komentarzy z takich spokojnie możesz wychwycić kilka dobrych blogów. Też uparłem się na pisanie codziennie ale prawdopodobnie w tym tygodniu już to się skończy.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie opublikowany

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>