TOP

Pozycjonowanie bloga w 3 krokach

WordPress jest bez wątpienia najpopularniejszą platformą blogową na świecie. Oprócz wielkich możliwości rozbudowy oraz konfiguracji jego możliwości, system ten bardzo dobrze widziany jest również przez wyszukiwarkę google. Pozycjonowanie bloga nie jest trudne jednak trzeba pamiętać o trzech podstawowych krokach, które pomogą nam w osiąganiu dobrych pozycji w wyszukiwaniach.

Pozycjonowanie bloga w 3 krokach:

1. Słowa kluczowe- pozycjonowanie bloga zaczynamy od wybrania kilku podstawowych fraz które będą go określały a które są często wyszukiwane przez internautów. Dla przykładu mój blog określam słowami: zarabianie w sieci, zarabianie w internecie, internetowy biznes. Oczywiście nie uda nam się w 95% przypadków zdobyć wszystkich haseł na których nam zależy, jednak jestem zdania że pozycjonowanie na „jedną frazę” jest w pewnym sensie ograniczeniem możliwości. Przy wyborze słów kluczowych warto pamiętać prostą zasadę, a w zasadzie dwie: im więcej wyszukań tym większa konkurencja, lepiej być pierwszym na frazę szukaną 1000 razy niż 20 na 1,000 , 000 o czym można poczytać więcej we wpisie „Jaki wpływ ma wysoka pozycja w google na ilość odwiedzin na stronie?„.

2. Content który opisuje słowa kluczowe- mamy już słowa kluczowe, warto teraz pokazać wyszukiwarce że my naprawdę o tym piszemy naszego bloga. Słowa kluczowe nie poparte treścią są jak policjant bez munduru i odznaki, do domu nikt go nie wpuści a i w pysk może dostać. Aby upewnić google w przekonaniu że nasz blog faktycznie jest o danej tematyce używamy w treści strony słów kluczowych. Możemy umieszczać je w znaczniku „title” czyli w tytule strony, jeżeli brzmi to sensownie można też nazwać słowem kluczowym domenę. Co do samej treści warto słów kluczowych używać tak aby były one widoczne dla google czyli pogrubione, podkreślone, zawarte w znaczniku <h1>. Oczywiście nie warto pisać pod wyszukiwarkę dlatego samo natężenie słów kluczowych musi być sensowne a sama treść musi być dobra dla czytelnika.

3. Daj sobie zaufać- czyli pokaż googlom że twoja domena jest godna zaufania i wartościowa. Jakie strony lubi google? Strony wiekowe, strony do których linkują inni, strony które są lubiane przez użytkowników czyli: komentują, wracają oraz spędzają dużo czasu [zobacz wpis "Co ma wpływ na wysoki współczynnik odrzuceń google?"]. Na pierwszy czynnik mamy mały wpływ, chyba że uda nam się odkupić wiekową domenę. Czynniki numer dwa i trzy budujemy własnym zaangażowaniem. Jeżeli komentujemy inne blogi z czasem na naszym również stworzy się społeczność, jeżeli aktywnie promujemy bloga w katalogach czy preclach, będzie on dobrze podlinkowany.

Blog sam w sobie pozycjonuje się świetnie, z każdym nowym artykułem możemy liczyć na dodatkowe wejścia z tkzw „długiego ogona”, jednak zdobywanie wysokich pozycji oraz wywalczenie „zaufania” wyszukiwarki wymaga czasu oraz pracy. Pozycjonowanie bloga nie jest trudne, wystarczy stosować się do 3 powyższych kroków i dać swojej witrynie trochę czasu.

 

Imię:

Adres email:

 

 

Komentarze8. Dodaj komentarz

 1. Mogłeś jeszcze napisać, jak szukać słów kluczowych w swojej niszy.
  Nie warto pisać pod wyszukiwarki? ;) Warto, mając oczywiście na względzie głównie czytelnika :)

 2. Ad. 1. IMO pozycjonowanie a jedną frazę jest nie tylko nieefektywne, ale i niebezpieczne, choć wielu pozycjonerów się wciąż spiera na tej płaszczyźnie. Dla bezpieczeństwa (i własnych korzyści) zawsze lepiej przeplatać główne słowo kluczowe z innymi, wtedy efekt linkowania jet bardziej wiarygodny.
  Ad. 3. Warto zauważyć, że nawet pozycjonując na długi ogon trzeba mieć jakąś listę słów kluczowych.

 3. Paweł Mąka

  Homoklikus oczywiście że warto, jednak łatwo przesadzić a to potem razi w oczy. Wszystko zależy od tego jak działasz, jeżeli zarabiasz na adsense i pp to liczy się jak najwięcej ruchu a jeżeli np w MLM to tak naprawdę liczba nie jest taka ważna liczy się jakość. Adam dokładnie zgadzam się w 100% z twoją wypowiedzią, długie ogony w sensie 3,4 wyrazy również można spokojnie sprawdzać i monitorować ale zdarzają się też dłuższe wyszukiwania, nawet całymi zdaniami.

 4. Zdecydowanie trzy niesamowicie ważne punkty przy pozycjonowaniu. :) Blogi w google pozycjonuje się dość prosto z kilku względów. Po pierwsze robot uwielbia strony które są często aktualizowane. Po drugie wordpress jest dobrze zoptymalizowany pod kątem pozycjonowania. Znacznie łatwiej pozycjonowało mi się bloga, niż serwis który swojego czasu oparłem o autorski skrypt. W wordpressie nie trzeba się martwić o optymalizacje kodu. ;)

  Pozdrawiam,
  Jakub Lewek
  http://jakublewek.pl

 5. To ja w jednym komentarzu podsumuję ten i ten wpis ;)

  Wczoraj minął miesiąc od startu bloga, przez ten czas codziennie pojawiał się wpis. Ba, przy dobrych wiatrach nawet dwa dziennie. Po tak krótkim okresie ciężko mi określić wpływ częstotliwości pojawiania się recenzji na pozycję w Google. Bo:
  1) Blog siedzi sobie na Bloggerze (o czym później), a tam indeksacja jest błyskawiczna.
  2) Blog przez pewien czas był w TOP 20 na najważniejszą frazę, ale później wpadły strony z fresh bonus site i poleciałem w dół.

  I teraz nawiązanie do obu Twoich postów. Przenoszę się niedługo z Bloggera na WordPress, gdzie pozycjonowanie będzie trudniejsze, niż w przypadku obecnej platformy. Rady, które podałeś, są przydatne, ale i bardzo podstawowe – myślę, że z powodzeniem mógłbyś rozpocząć tym postem cykl takich wskazówek ;)

 6. Dobry wpis :) Czyli tak podsumowując wystarczy po prostu pisać dużo i być cierpliwym, a blog tak na dobrą sprawę na frazy z long taila powinien w miarę sam się pozycjonować. Na swoim blogu o podobnej tematyce mam wejścia z fraz odpowiadajacych mniej lub bardziej dokładnie tytułom artykułów. np.”fanpage na google plus”, „dobry status na facebooku”.

  Pozdrawiam
  Jarek Łojko
  http://wNeciePiszczy.pl

  • Paweł Mąka

   Dokładnie Jarek wpisy pozycjonują się głównie po tytułach, oczywiście jeśli tytuł jest poparty w treści. Dużoo pisać i dopalać wpisy linkami :)

 7. Paweł Mąka

  Piotr pozycjonowanie wordpressa nie jest według mnie trudniejsze niż zwykłego blogspota. Z tym jednak iż wordpressa można bardzo ale to bardzo rozbudować, nie zawsze korzystnie dla SEO. Dzięki za komentarz i bardzo możliwe że skorzystam z twojej wskazówki, już dawno chciałem napisać kilka postów o pozycjonowaniu bloga.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie opublikowany

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>