TOP

Statystyki bloga- Grudzień 2011

Wraz z początkiem nowego roku przyszła też pora na kolejne podsumowanie statystyk bloga „zarabianie w sieci„. Jest to drugi wpis z tej serii dlatego też dzisiaj mam już punkt odniesienia. Cel na miesiąc grudzień [2000 odwiedzin] okazał się marzeniami ściętej głowy, a samo znaczne zwiększenie odwiedzin z wyszukiwarki zostało przez wujka G szybko zweryfikowane. Nie taka prosta nisza zarabiania jak mogło się wydawać na początku…

Zanim przejdę do samych statystyk dodam iż w tym miesiącu nie byłem aktywnym bloggerem, nie udzielałem się także na forum goldenline z którego ruch jak pokazałem w poprzednim wpisie o statystykach [zobacz wpis] był dla mojego bloga jednym z głównych źródeł ruchu. W tym miesiącu chciałem postawić bardziej na pozycjonowanie bloga, czyli osiąganie większego ruchu w sposób pasywny [nie wymagający mojej pracy]. Cel został zrealizowany jednak efekty w stosunku do pracy póki co nie są zadowalające.

Statystyki bloga- Listopad 2011


Statystyki bloga- Grudzień 2011

 

Jak widać nie udało mi się zwiększyć odwiedzin mojego bloga a wręcz odnotowałem ich spadek. O ile pierwsze 19 dni zapowiadały wzrost odwiedzin o około 10-15% o tyle w czas świąteczny zanotowałem ogromny spadek odwiedzin [ogromny w skali mojego bloga].

Kolejne dni były już znacznie lepsze jednak czas świąteczny ostatecznie nie pozwolił zanotować wzrostu [ jestem ciekawy jak wyglądały wasze statystyki w święta?].

Co do reszty statystyk święta mogły wpłynąć na zmniejszenie odsłon oraz czasu odwiedzin, wiadomo że ta pora jest najbardziej pracowita w roku. Dodatkowo wzrósł współczynnik odrzuceń ale to za sprawą dosyć znacznego zwiększenia wejść z wyszukiwarki [około 1/3 więcej ruchu 202->262], co nie zmienia faktu iż nadal ten ruch jest słaby. Tak jak wspominałem już kilka razy ten blog jest dla mnie jednym wielkim testem, po prostu chcę zobaczyć jak trudno jest przebić się w jednej z najtrudniejszych nisz.

Jeżeli chodzi o przegląd źródeł odwiedzin, widać zmniejszoną aktywność na innych blogach oraz forach. Mniejsza liczba wejść z kanałów RSS jest podyktowana zmniejszeniem aktywności bloga, na którą zdecydowałem się po podsumowaniu testu „Jak często pisać na blogu„.

Ruch z wyszukiwarek jak wspomniałem wcześniej nadal jest słaby ale mimo wszystko widać efekty działania SEO [kilka godzin poświęconych].

Źródła ruchu- Listopad 2011

Źródła ruchu- Grudzień 2011

Jak widać wciąż najpopularniejszym źródłem ruchu jest lista adresowa. Co ciekawe w listopadzie wysłałem 6 powiadomień o nowych wpisach, natomiast w grudniu tylko 3, mimo wszystko lista ciągle rośnie dlatego też liczba wejść była niemal identyczna. Na 5 miejsce niespodziewanie wskoczył blog mojego partnera z firmy GVO Host Then Profit [zobacz produkty GVO], mianowicie Pawła Grzecha który na swoim blogu udostępnił moje video o tym jak przetłumaczyć szablon wordpress, dodam że jest to najbardziej popularny wpis na moim blogu i został już podlinkowany z kilkunastu miejsc.

Cel na kolejny miesiąc- nie będę już dawał liczb ponieważ potem czuje sam na sobie presję. Cel jest prosty rozwijać się a nie zwijać oraz zwiększać pasywność ruchu ponieważ brakuje mi czasu na aktywność w sieci.

Jak wyglądały wasze statystyki w grudniu? Spadki przed świąteczne czy raczej nowe szczyty?

 

Imię:

Adres email:

 

 

Komentarze12. Dodaj komentarz

 1. Statystyki co prawda nie powalają, ale od czegoś trzeba zacząć. Teraz pozostaje analiza i wnioski – co trzeba zmienić, aby nasz blog był popularny :)

 2. Paweł Mąka

  Zgadzam się, w innych niszach takie rezultaty miałem np po miesiącu, jednak to jest prawdziwe wyzwanie: zarobić na zarabianiu a raczej pokazać się w tej niszy bardziej. Dzięki za komentarz, pozdrawiam.

 3. Nie martw się statystykami, bo w tej niszy w święta zawsze są spadki. Wzrosty są na stronach typu plotki o gwiazdach, informacje, a najbardziej chyba rozrywka (gry online, jakieś zdjęcia itd.).

  Nie jest jeszcze tak źle z polskimi rodzinami, które jednak spędzają czas razem, a nie przeglądają blog Pawła ;) Oczywiście to taki żarcik.

 4. Paweł Mąka

  Nie martwię się o statystyki gdyby tak było kupiłbym ruch na allegro i nie pokazywał innym spadków hehe :) Zakładając tego bloga wiedziałem że mam przed sobą ogromną konkurencję i będzie ciężko ale jestem dobrej myśli, ważne żeby codziennie mieć więcej za sobą :) Obawiam się że w tym roku polskie rodziny obawiały się tylko kolejnych podwyżek :/

  • Pawle, może ta konkurencja będzie kiedyś za Tobą, czego oczywiście z całego serca życzę :)

   • Paweł Mąka

    Konkurencja nigdy nie śpi jak mówią hehe, dzięki za dobre słowo a co będzie czas pokaże :) Ciężko też powiedzieć co właściwie znaczy przeskoczyć konkurencję jednak mam nadzieję że za jakiś czas mój blog wypłynie na kilka / kilkanaście fraz. Może jestem naiwniakiem ale szczerze wierzę że algorytm google nie długo będzie tak zrobiony że naprawdę będzie promował treść i unikalność a nie dobre SEO. Przyznasz że niekiedy na wysokich pozycjach są śmieciowe strony, my wiemy że to zależy od pozycjonowania, natomiast osoba zielona czuje się zawiedziona że nie znalazła tego czego szukała, takie osoby nie rozumieją że np strona najlepszego mechanika samochodowego może być pod stronami osób które prowadzą pod adsense blogi motoryzacyjne a tak naprawdę nic o nich nie wiedzą.

 5. U mnie w tych dniach też spadło, najwięcej 30,31,01 ale to całkowicie zrozumiałe. To co mnie ciekawi to Twój współczynnik odrzuceń, 53% to rzeczywiście coś. Akurat tego aż tak bardzo nie biorę pod uwagę z powodu charakterystyki bloga oraz faktu nieprecyzyjnego zliczania tego atrybutu przez Analytics, mimo to stanowi to jakiś wyznacznik zaangażowania czytelników, u Ciebie widać że jest on wyższy. Z wyszukiwarek ledwie 19%, no cóż u mnie ta wartość jest zdecydowanie wyższa – zresztą taką strategię przyjąłem aby angażować w max stopniu wyszukiwarki, stąd też większy niż u Ciebie wsp. odrzuceń.

  Ogólnie co do liczy odwiedzin, odnotowałem spadek o ok. 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca ale z uwagi na okres świąteczny to całkiem zrozumiałe. W styczniu wróciło wszystko do normy. Też zapewne moje modyfikacje dotyczące filtrowania ruchu miały wpływ na to. Generalnie uważam poprzedni miesiąc za bardzo dobry, biorąc pod uwagę że stopień mojej aktywności nie był wysoki.

  • Paweł Mąka

   Dzięki Mariusz za wyczerpujący komentarz. Przyznam że z wyszukiwarek również mam największy współczynnik odrzuceń w stosunku do innych źródeł dlatego też zdaje sobie sprawę iż im większy % ruchu będzie pochodził z wyszukiwarki tym większy współczynnik odrzuceń będę miał. Warto dodać też że u mnie spory % ruchu to RSS z którego również czytelnicy znają inne wpisy, więc wchodzą na najnowszy i wychodzą co podwyższa współczynnik odrzuceń.

 6. A ja właśnie w okresie świąt miałem najwięcej ruchu w porównaniu z ostatnimi dniami :) Nie mogę tego porównać z innymi latami, bo blog nie ma jeszcze roku, ale na innych stronach w tym okresie zanotowałem małe spadki (wejść było od 8 do 14 uu mniej niż średnia). Sam grudzień był najbardziej ruchliwym miesiącem – pobiłem „rekord” w uu w ciągu dnia i miesiąca + największej ilości odsłon (co wiąże się zapewne z większą ilością publikowanych wpisów i wejść z długiego ogona).

 7. Mam pytanie, czerpiesz statystyki z GA, tak? Kod śledzenia masz zainstalowany bezpośrednio w pliku czy używasz jakiejś wtyczki?

  • Paweł Mąka

   Tak wystarczy konto google analitycs oraz wtyczka „Google Analytics for WordPress”. Pozdrawiam :)

 8. Skup się na pisaniu jak najdłuższych artykułów i linkuj je między sobą odnośnikami w treści, a będzie dobrze. Sporo jest tego typu blogów, bądź co bądź życzę rozwoju ;)

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie opublikowany

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>